Author Topic: Erkek Hastalıkları  (Read 2 times)

admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Erkek Hastalıkları
« on: January 28, 2021, 12:07:20 am »
Sertleşme sorunu veya hekimlerin tercih ettiği deyişle erektil disfonksiyon yaşam boyu her 10 erkekten birini etkileyen yaygın bir problemdir. Cinsellik, insan hayatında biyolojik olarak reme fonksiyonunun tesinde, yaşam kalitesini etkileyen nemli bir unsurdur. Bu nedenle cinsellik ile ilgili yaşanan sorunlar sosyal ilişkileri olduka olumsuz ynde etkileyebilmektedir. sertleşme sorunu başarılı cinsel teması sağlayabilecek sertlik dzeyine ulaşamama veya bu sertlik dzeyini yeterince srdrememe hali olarak tanımlanır. Erken boşalma veya kısırlıkla aynı anlama gelmez. 40 yaş st erkeklerde daha sık gzkmektedir. Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin diğer cinsel fonksiyonları oğu zaman normaldir. rnek vermek gerekirse, sertleşme sorunu yaşayan bir hasta cinsel istek duyabilir ve sorunsuz bir şekilde boşalabilir.
 
Sertleşme sorunu ok sık karşılaşılan bir problemdir. Ara sıra karşılaşılan sertleşme sorunundan tamamıyla yitirilen sertleşme fonksiyonuna kadar uzanan geniş bir yelpazeyi ierir. oğu erkek hayatının belli bir dneminde, zellikle stres altındayken veya ciddi bir hastalık geirdiği zamanlarda sertleşmeyle ilgili sorunlar yaşar. Bu sorun uzun sre devam ettiği takdirde tıbbi yardım aranmalıdır. 40-70 yaş arası erkeklerin %30'unun herhangi bir şekilde sertleşmeyle ilgili sorunlarının olduğu bulunmuştur. İlerleyen yaşla beraber sertleşme sorununun grlme sıklığı ve şiddeti artış gsterir. Sigara ve alkol tketimi, yksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarında ykseklik, kalp hastalığı, depresyon ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilalar sertleşme sorunu aısından riski faktre oluşturur.
 
Sertleşme kompleks bir mekanizmanın sonucudur. Bu olayın meydana gelmesinde, beyin omurilik, sinirler, kan damarları, **** dz kası ve hormonlar rol almakladır. Sertleşme iin grnt, dşnme, dokunma, koku, ses veya bunların birleşimi sonucu uyarılma gerekmektedir. Uyarı sonucu beyin penisin sinirlerine aktive edici sinyaller gnderir. Beyinden gnderilen sinyaller korpora kavernoza olarak adlandırılan ereksiyon halkalarına ulaşır.

Sinyallerin etkisiyle **** dokusu gevşer ve atar damarlar genişler. Korpora kavernoza **** dokusu iinde yan yana duran 2 adet silindirden oluşur. Korpora kavernozayı tunika albuginea olarak adlandırılan elastik bir bağ dokusu evreler. **** dokusu gevşeyip, atardamarlar genişleyince ereksiyon halkalarına gelen kan miktarı artar. Sonuta **** genişler ve boyu uzar. Kanın penisten uzaklaşmasını sağlayan toplar damarları tunika albuginea'nın i duvarı sıkıştırır. Bylelikle kan **** ierisinde hapsolur. Cinsel uyarının devam etmesi bu srecin ve sonu olarak sertlik dzeyinin devam etmesini sağlar. Sertleşme, boşalmaya veya cinsel ilgi bitene kadar devam eder. Daha sonra **** eski yumuşak durumuna dner.

Kaynak: https://www.sertlesmebozuklugu.com

Share on Facebook Share on Twitter